2017 Capita Ultrafear

2017 Capita Ultrafear

Zula ve Proshop desteğiyle 2017 Charlie Slasher'dan sonra 2017 Ultrafear içinde teknik detayları pistte kayarak inceledim. Yardımcı olması umuduyla:

Öncelikle 3 kez “Transworld Good Wood” alan bir boarddan bahsettiğimiz hatırlatayım. Park ve sokakta jibbing için tasarlanan Ultrafear kesinlikle başlangıç seviyesi boardu değil. Snowparkta rampa kaymak ve özellikle de box ve rail kaymak için çok iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.

Aynı zamanda pistte “ground trick” dediğimiz hareketler için çok büyük kolaylık sağlıyor:

 

 

Boardun bağlamalar arası düz, kuyruk ve burun kısmı ise “reverse camber” taban profiline sahip olması box kayarken o kadar rahat bir hissiyat veriyorki, aklınıza gelmeyecek şeyler denemeniz için cesaretlendiriyor. “Ground trick” leri kolaylaştıran en önemli özellikte bu camber yapısı.

 

Aynı Charlie Slasher gibi bu boardda “wax infused enduro base” taban özelliğine sahip. Bu tabanın ne kadar hızlı bir taban olduğu boardu ayağınıza takar takmaz hissediliyor. Bu taban ayrıca yapısı itibariyle wax emişi çok fazla olduğu için sürekli wax yapmanıza gerek yok. Çok dayanıklı bir taban olması ise bu tabanı seçmek için bir sebep daha sunuyor.

Board'un esnekliği 5.5, yani çok esnek bir board gibi gözükmese de ayağında bir oyuncak varmış gibi yumuşak bir hissiyata sahip olmasının nedeni boardun taban profili. Bu sertlik yüksek süratte pistte kenar tutunmasına yardım ediyor. Bu da boardun diğer park boardlarına göre çok daha stabil olmasını sağlıyor.

Board elle kaldırdığınızda hissedilebilecek kadar hafif. Bu hafiflik taban profiliyle birleşince inanılmaz bir pop sağlıyor. Yani her rampa ve her tümsekten atlamak için radarlar açık aranıyorsun.

Sezon başı olması nedeniyle bolkar performansını zorlayamadım fakat board karın üstünde, doğal olarak “freeride” boardu gibi yüzmüyor. Boardun 155 boyunu denemem de bu yoruma sebep olabilir. Büyük boyları bolkarda muhtemelen daha iyi performans verecektir.

Sonuç olarak park kayarken limitleri zorlamak için aşırı derecede motive eden Ultrafear aynı zamanda pistte “ground trick” denemek içinde insanı resmen zorluyor. Eğlenceli olduğu kadar hızlı ve stabil olması boardun çok yönlü olmasını sağlamış.

Yazımın yarısı bir takım terimler içerdiği ve boardun teknik özelliklerinin de Türkçe'ye çevrilmesinin pek bir anlamı olmaması nedeniyle istediğiniz soruya bora_atalay@hotmail.com adresinden cevap verebilirim.

 

Bolkarlı sezonlar...


Yorumlar


Yorum göndermek için lütfen giriş yapın.